BURSA YENİŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ MUSA AYAZ´IN İLKÖĞRETİM HAFTASI MESAJI

Okulların açıldığı ilk hafta tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de İlköğretim Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta kapsamında gerçekleşen Süleymanpaşa İlkokulundaki kutlama programında İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Musa AYAZ, 2018-2019 eğitim öğretim yılının tüm öğrenci ve öğretmenler için hayırlı, sağlıklı, huzurlu ve başarılı geçmesi dilek ve temennilerini paylaşmıştır.
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ MUSA AYAZ´IN İLKÖĞRETİM HAFTASI MESAJI

Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Musa AYAZ’ın  yapmış olduğu konuşmanın tam metni:

 

  Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkanım, İlçemizin kıymetli protokolü, her bir fidanı sevgi ile büyüten değerli öğretmen arkadaşlarım, aydınlık geleceğimizin güvencesi olan sevgili öğrencilerim, Ecdadımızın ilk başkentinde yaşayan siz değerli Yenişehirliler; Basınımızın güzide temsilcileri.

Bugün burada 2018-2019 eğitim öğretim yılının ilk haftasında İlköğretim haftasını kutlamak amacı ile toplanmış bulunmaktayız. Bu vesile ile hepinizi saygılarımla selamlıyor hepinize hoş geldiniz diyorum.

Yeni bir eğitim öğretim yılına başlamak birçoğunuz için sıradan bir gün gibi görünebilir. Ama isterseniz biraz yakından inceleyelim bu durumu. Aramızda okul sıralarına ilk kez oturan minik öğrencilerimiz var. Okulla ilgili ilk anıları bugünlerde oluşacak ve belleklerinde belki de yıllarca yer edecek.

 Bir üst sınıfa geçerek büyüyen, bilgilerine yenilerini katarken aynı zamanda da küçüklerine örnek olup onları korumak gibi bir görevi üstlenen öğrencilerimiz var aramızda. Bir önceki yılı nasıl hatırlıyorlar bilemeyiz ama bu yılı nasıl hatırlamalarını istiyorsak öyle geçirmeleri için elimizden geleni yapabiliriz öğretmenleri olarak.

Bu yıl, okulda, hem öğrenci hem de öğretmen olarak belki daha önce hiç karşılaşmadığınız problemlerle karşılaşacak belki de yıllarca unutamayacağınız mutlu anılar biriktireceksiniz. Bilin ki hepsi ihtimal dâhilinde, bu yüzden birkaç dakika ayırın kendinize bugün ve düşünün. Bu yılı nasıl hatırlamak istiyorsunuz? Bir sonraki yıl bu zamanlar yine böyle bir toplantıda bir yıl öncesine bakıp neleri başarmış olmayı hedefliyorsunuz? Bu yıl aldığınız kararlar ve koyduğunuz hedeflerle nasıl bir hikâye yazacaksınız? Bu yılki akademik hedefleriniz neler? Öğrenci olarak notlarınızı yükseltmek isteyebilirsiniz veya öğretmen olarak daha etkili öğretme tekniklerini sınıflarınızda uygulamak gibi hedef koyabilirsiniz kendinize.

Yazın tüm bu hedefleri ve unutmayın hedeflerinizi gerçekleştirmek için bir yol haritasına ihtiyacınız olacağını. Kendinize şu soruları sorun: Hedeflerinizin gerçekleşip gerçekleşmediğini nasıl anlayacaksınız?  Başarınızı nasıl ölçeceksiniz? Koyduğunuz hedefleriniz net, ölçülebilir, ulaşılabilir ve izlenebilir mi? Hedef koymak ve bu hedefi gerçekleştirmek tahmin ettiğinizden daha çok zaman ve emek gerektirebilir. Ama hatırlayın bu sizin hikâyeniz ve koyduğunuz her hedefle o hikâyeyi çok daha etkili bir hale getireceksiniz.

Değerli öğretmen arkadaşlarım,

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk’un tarif ettiği gibi, "Öğretmenlik bir insanın kendi öğrenme yolculuğudur, kendi olgunlaşma serüvenidir." Her biriniz, her birimiz, her gün her ay her yıl yeni hikâyeler yazıyoruz. Öğrencilerimizin ve velilerimizin hayatlarında öyle ya da böyle izler bırakıyoruz. Peki, siz nasıl hatırlanmak istiyorsunuz? İçinde bulunduğunuz serüvenden ya da ardınızda bıraktığınız hikâyeden memnun musunuz? Sayın Bakanımızın da hatırlattığı gibi “Mevlana sema dönerken akşam olsa da eve gitsem diye dönmüyordu. Yunus şiirlerini yazarken bu iki mısra da böyle oluversin, nasıl olsa okuyan olmaz diye yazmıyordu. Mimar Sinan, nasıl olsa ben öldükten sonra yıkılır, diye bina inşa etmiyordu.” Bu eğitim öğretim yılında, her günün hakkını vererek, kişisel olarak biraz daha gelişmiş, mesleki anlamda da öğrencilerimizi bir önceki günden bir adım ileriye götürmüş olmanın verdiği gönül rahatlığı ile dönelim her akşam evlerimize. Gerçekleştirdiğiniz her hedefle kendinizi geliştirip zenginleştirmeniz ve yazdığınız hikâyelerinizle her öğrencinizin hayatına tek tek dokunarak orada kocaman bir yer edinebilmeniz dileğiyle…

Sevgili öğrenciler, sizlere ise Mustafa Kemal Atatürk’ün yıllar önce öğrencilere seslendiği gibi seslenerek sözlerime son vermek istiyorum;

“Küçük Hanımlar Küçük Beyler”

Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız.

Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz.

Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek,

Ona göre çalışınız.

Sizlerden çok şeyler bekliyoruz!

Bu duygu ve düşüncelerle 2018-2019 Eğitim Öğretim yılımız hayırlı, sağlıklı, huzurlu ve başarılı geçmesi dilek ve temennileri ile hepinize saygılar sunuyorum.

 

                                                                                                                Musa AYAZ

                                                                                                                                                       Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü

Yenigün Mah. İznik Cad. No5 Yenişehir/Bursa - 0 224 773 00 99

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.