BURSA YENİŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE KAYMAKAMIMIZ SEMİNER ÇALIŞMALARINDA

İLÇE KAYMAKAMIMIZ SEMİNER ÇALIŞMALARINDA

İlçe Kaymakamımız Sayın Suat SEYİTOĞLU ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Musa AYAZ öğretmenlerimizi seminerlerde ziyaret ederek çalışmalara katıldılar. Çalışmalar konusunda bilgi aldılar. Çalışmaların önemine değinerek, birlikteliğin, etkileşimin, yenilenmenin,  karşılaşılan problemlerin değerlendirilmesinin, yeni öğretim yılının planlanmasındaki önemini vurguladılar.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmi kurumlarda görev yapan öğretmenlerin mesleki çalışma programına bu yıl öğretmenler, 14 Haziran arife günü ve 25-29 Haziran tarihleri arasında idari izinli sayılacak. Öğretmenler, mesleki çalışma döneminin ilk haftalık bölümünü 9-13 Haziran 2018 tarihleri arasında görev yaptıkları okullarda, ikinci haftasını 18-22 Haziran 2018 tarihleri arasında istemeleri halinde farklı il veya ilçelerdeki okullarda tamamlayabilecekler. Öğretmenlerin mesleki çalışmalarında, eğitimin niteliğini geliştirmek ve derslerin öğretimdeki verimliliğini artırmak, alan bilgisi ve öğretimi konusunda öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sağlamak, yenilenen öğretim programları hakkında öğretmenlerin bilgilenmelerini ve içeriğini müzakere etmeleri amaçlanıyor. Eğitim öğretimde karşılaşılan sorunları tespit etmek ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirmenin de hedeflendiği mesleki çalışmalarda, öğretmenlerin iş birliği halinde derslerin öğretimiyle ilgili yeni öğretim materyalleri hazırlamalarına, geliştirmelerine destek olmak ve bu kapsamda Eğitim Bilişim Ağı´na (EBA) materyal göndermede farkındalık oluşturmayı da amaçlamaktadır. Yerli ve yabancı yazarlardan belirlenen 45 kitap ile 50 film de eğitimler boyunca okul idaresinin uygun bulduğu saatlerde öğretmenlerce eleştirel gözle tartışılacak. MEB, öğretmenlerin yaz tatilinde okumasını tavsiye ettiği listeyi güncelleyerek, doğa ve sanat eğitimine vurgu yapan yeni kitaplar ekledi. Ayrıca yaz tatili öncesinde öğretmenlerin doğa ve çevre eğitimi ile edebiyat ve sanatın eğitim ve öğretmenliğe yansıması konusunda farkındalıklarını artırmak amacıyla Richard Louv tarafından yazılmış "Doğadaki Son Çocuk" isimli kitabı ile Daniel Moulin´in yazdığı "Eğitici Tolstoy" gibi kitapların okunmasını istenecek. Bakanlık, listeye bu yıl İsmail Gaspıralı´nın "Eğitim Yazıları", Halide Nusret Zorlutuna´nın "Benim Küçük Dostlarım", Steven Strogatz´ın "Arkadaşlığın Matematiği" gibi kitapları da ekledi. ABİDE raporu da ele alınacak Resmi kurumlarda görev yapan öğretmenlerin mesleki çalışma programına bu yıl yeni konular eklendi. Buna göre, 1 milyona yakın öğretmene, rehber öğretmenler tarafından çocuğa yönelik ihmal ve istismarın önlenmesi konusunda seminer verilecek. Öğretmenler seminerlerde ayrıca "Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlikleri"ni inceleyerek, bu belgedeki göstergeler doğrultusunda öz değerlendirme yapacak. Öğretmenlere ayrıca AFAD yetkilileri tarafından afet farkındalık eğitimi verilecek. Ortaokul ve lise seviyesindeki öğretmenler ise ABİDE 2016 raporunu inceleyecek ve bilinçli internet kullanımı eğitimi alacak. Diğer yandan, EBA sınıf uygulamalarını ele alacak olan ortaokul ve lise öğretmenleri, disiplin sorunu olan öğrencilere yönelik yaklaşımları da tartışılacaktır.

19-06-201819-06-201819-06-201819-06-2018

Yenigün Mah. Atatürk Cad. Lale Sokak No1 Yenişehir/Bursa - 0 224 773 00 99

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.